
Obróbka betonu to bardzo złożony proces, na który składa się wiele różnych zadań. O jakich zadaniach mowa? Co składa się na obróbkę betonu? Odpowiadamy!
Śrutowanie
Pierwszym etapem obróbki betonu jest śrutowanie, które znane jest również pod pojęciem kulowania lub groszkowania http://oasiverde.pl . Jest to sucha metoda obróbki powierzchni, która daje możliwość usunięcia mleczka betonowego i uzyskania czystej i szorstkiej posadzki. Do śrutowania wykorzystuje się odpowiednią maszynę, a także śrut różnej grubości, który dobiera się zgodnie ze swoimi potrzebami.
Frezowanie
Na obróbkę betonu składa się również frezowanie, czyli proces, który ułatwia usunięcie zanieczyszczeń oraz pozwala wyrównać daną nawierzchnię. Na tym etapie wykorzystuje się różne frezy, a ich wybór zależy od typu podłoża, a także od ustawień głębokości i szerokości frezowania.
Nacinanie
Równie ważnym etapem obróbki jest nacinanie betonu, które stosuje się najczęściej w celu stworzenia powierzchni antypoślizgowych, odwodnień liniowych, czy trwałego oznakowania poziomego. Do tego zadania wykorzystuje się głównie technikę diamentową. Co więcej, w wielu przypadkach tylko ona wchodzi w grę, ponieważ inne tarcze nie radzą sobie tak dobrze z obróbką betonu, jak narzędzia diamentowe. To zasługa tego, że zostały wzbogacone o diamenty syntetyczne, które aktualnie uznawane są za najbardziej wytrzymały surowiec.
Szlifowanie
Szlifowanie to etap, którego nie da się pominąć, gdy chce się osiągnąć równą i gładką powierzchnię. Do tego zadania wykorzystuje się szlifierki jednotarczowe lub wielotarczowe, a ich wybór zależy od tego, typu wykonanej posadzi oraz od jej stanu. Warto jednak wiedzieć, że szlifowanie nie opiera się tylko na wykorzystaniu jednego rodzaju materiału ściernego. Jego granulacja dobierana jest do poszczególnych prac, ponieważ tylko w ten sposób można osiągnąć zadowalający efekt.
Ryflowanie
Na obróbkę betonu często składa się również ryflowanie, w szczególności gdy w grę wchodzi przygotowywanie nawierzchni drogowych. Ryflowanie wykonuje się ręcznie i ten etap prac polega na nadaniu danej powierzchni odpowiedniej szorstkości i do ich wykonania wykorzystuje się szczotkę.