Wiwisekcja – Śmiertelna Medycyna.

Film porusza problem nurtujący od bardzo wielu lat obrońców praw zwierząt, jakim jest wiwisekcja. Wiwisekcja jest działaniem mającym na celu testowanie danego produktu chemicznego, kosmetycznego czy spożywczego na żywych zwierzętach, wywołując w rezultacie ich długą i bolesną śmierć. Wiwisekcja z łac. vivus – żywy, sectio – cięcie jest to zabieg operacyjny (chirurgiczny) dokonywany na żywym zwierzęciu w celu badawczym bądź doświadczalnym. Wiwisekcja wykonywana jest dla potrzeb naukowych m.in. w medycynie, farmakologii i fizjologii. Najogólniej mówiąc, jest procedurą badawczą, podczas której zwierzęta są obiektami zastępczymi ludzi.

Pierwsze praktyki wiwisekcyjne prowadzono już w starożytności. Na zwierzętach eksperymentował m.in. grecki lekarz Erasistratos z Keos (ok. 305 – ok. 245 p.n.e.), Leonardo da Vinci (1452-1519), Andreas Vesaliu (1514-1564) oraz William Harvey (1578-1657). Kolejno Marcelo Malpighiego (1628-1692), René Descartes (1596-1650), Joseph Priestley (1733-1804) oraz Antoine-Laurent de Lavoiser (1743-1794). Wykorzystywali oni do badań praktycznie wszystkie gatunki zwierząt, zarówno myszy, szczury, jak i psy, koty, świnie, małpy, konie, żółwie, żaby i ptaki. Żywe króliki upatrzył sobie Claude Bernard (1813-1878). Wiwisekcje stosowano także na ludziach, głównie na skazańcach i niewolnikach w hitlerowskich obozach zagłady. Więźniowie traktowani byli jak „podludzie”, pozbawieni człowieczeństwa, zrównani do zwierząt doświadczalnych.

Przez bardzo wiele lat, wmawiano ludziom, że badania na zwierzętach wyłącznie „ratują ludzkie życie”. Wiwisekcja – Śmiertelna Medycyna jest dokumentem obalającym najbardziej katastrofalny w skutkach mit. Gdyby chodziło tylko o uratowanie życia ludzkiego (np. testowanie nowych leków), byłoby to jeszcze do przyjęcia, wiadomo: człowiek mimo wszystko w hierarchii nad zwierzęciem. Jednakże prawda jest bardziej okrutna! Tak naprawdę wiwisekcja jest zamęczaniem zwierząt na śmierć dla piękna i luksusu. W ciągu każdego roku ginie miliony zwierząt wykorzystywanych przez uniwersytety, instytucje badawcze, koncerny chemiczno-farmaceutyczne, naftowe, kosmetyczne oraz NASA i wojsko.

Wszyscy jesteśmy stworzeni przez Boga, wszystkie gatunki zwierzęce również odczuwają ból i cierpienie fizycznie, jak i zmysłowe. Więc jeśli jest rzeczą złą zadawanie bólu niewinnemu i niechcącemu tego człowiekowi, jest to także rzecz zła w przypadku innego gatunku.


0 Comments

Laisser un commentaire

Votre adresse de messagerie ne sera pas publiée. Les champs obligatoires sont indiqués avec *